X
İçgüdüsel Beslenme
KEDİ

Bilinen Geçmişi Buzul Çağına Dayanan Bir Hikâye

Kedilerin evcilleşme süreci, köpeklerle benzer ihtiyaçlardan kaynaklanmasına rağmen farklı işledi. Köpekler gıda ihtiyacının yanı sıra insanlar sosyalleşme, ilgi ve şefkat nedeniyle de bağlanırken kediler yalnızca gıda için insanlara yaklaştı. Köpekler doğada hayatta kalma, beslenme ve benzeri hususlarda kediler kadar yetenekli değil. Buzul çağını köpekler kadar ağır şartlarda atlatmayan kediler köpeklere nazaran daha geç dönemlerde evcilleşmeye başladı.

 

Kediler kendi istedikleri kadar bizimle birliktedir.

Saydığımız nedenler ötürü “kediler aslında yarı evcil hayvanlardır” demek hiç de yanlış olmaz. İnsanlar bir kediyi o istediği zaman, yer ve sürede sevebilirler. Evrimleşme süreci sadece gıdaya dayalı olarak gelişen kediler geçmiş ve mevcut atalarının tüm karakteristik özelliklerini yansıtır. Avcı yönlerini hiçbir şekilde kaybetmemişlerdir. O nedenle ihtiyaç halinde tüm besinlerini avlayarak sağlayabilirler. Dikkat edilirse bir ev kedisi günümüzde bile eve giren başka bir hayvanı -mesela bir fareyi- avlayıp yiyebilirken, köpekler yalnızca kendi alanlarına girdiği için rahatsız olur. Tek istedikleri hayvanı evden uzaklaştırmaktır. Köpekler ihtiyaç halinde sadece toplayıcılık yoluyla (çöp karıştırarak) beslenir. Kedilerse her an avlanarak beslenebilecek yapıdadır. Avcı kimliklerini kaybetmeyen kedilerin metabolizmaları da buna uygun olarak evrimleşmiştir.

 

Modern avcılara avcı menüsü

Ev kedilerindeki en büyük risk de avcı genlerinden kaynaklanır. Ev kedileri eksiklikten dolayı bünyesel olarak avcılığı ve avın getirdiği doğal beslenmeyi baskılarlar. Sahipleri bu açığı mama ile gidermeyi dener ama çoğu kedi mamaya da defans geliştirir. Pro Performans mamaları doğal beslenmeden kaynaklanan tüm besin değerlerine sahiptir. Kedilerin doğal metabolizmalarına en yakın beslenmeyi sunar.Avcı kedilerin metabolizmalarına uygun besinleri içeren mamalarımız, tamamıyla kedi içgüdülerine hitap eder.

Kedi maması serisi oluşturulurken kediler arasındaki farklar da gözetildi. Geçmişin güçlü köklerine hitap etmekle birlikte, modern zamanın gereksinimleri de göz ardı edilmedi. O nedenle yavru ve yetişkin kedi mamalarının yanı sıra kısırlaştırılmış kedilere özel ürünler de üretildi. Ayrıca birçok kedinin bir arada yaşadığı durumlar gözetilerek karışık kedi maması da kullanıma sunuldu.

Paylaş:
Pro Performance
Pro Performance
Pro Performance
Naturel
Katkı Maddesi Yok
Pro Performance
Hypoallergenic
Allerjen Madde İçermez
Pro Performance
Yüksek Protein
Yüksek Protein ile Besleyici
Pro Performance
Yerli Üretim
Tamamı Yerli Üretim